En faydalı yağlar
16 Noyabr 2013 Şənbə 08:12
Beynin gümrah ve genc qalması üçün günde 2 qaşıq yağ lazımdır.
Alimler sübut edibler ki, beynin genc ve gümrah olması üçün günde 2 xörek qaşığı bitgi yağı lazımdır. Norveçin beyin institutunun mütexessislerinin fikrince, bütün mesele F vitaminindedir. Bu vitamin qan damarlarındakı (o cümlededn beyni qidalandıran en xırda damarlarda bele) xolestrenle mübarize aparır. O, zedelenen hüceyrelerin berpasına kömek edir. Yeni ki, beyin neyronlarımızın gencleşmesine destek olur.
Bes en yaxşı bitgi yağları hansılardır? ANS PRESS bu sualın cavabını oxucularına teqdim edir.

Zeytun yağı
Qabın üzerindeki turşuluq derecesine diqqet edin. O ne qeder aşağı olsa yağ bir o qeder keyfiyyetlidir. Qedim Yunanaıstanda bu yağı maye qızıl adlandırıdılar. Bu yağı qızdıranda demek olar ki, kanserogen maddeler yaranmır.

Günebaxan
en yaxşı lesitin mnbeyidir. Bu madde uşağın sinir sisteminin formalaşmasına kömek edir. Böyük yaşlarda ise zekanın feallığını qoruyur. Lesitin hemçinin qan azlığı ve stres veziyyetinde gücümüzün berpasına kömek edir.

Qarğıdalı
Bedende xolestrol mübadilesini en yaşı tenzimleyen yağdır. Bu yağın terkibinde fosfatidler var ki, onlar da beyin üçün çox önemlidir. PP vitamini ise üreyin ötürücülük qabiliyyetini yaxşılaşdırı.

Xardal yağı
Yara ve yanıqların tez müalicesine kömek edir. Qızdırıcı ve yumşaldıcı xüsusiyyete malikdir. Ondan adeten bronxit ve angina xesteliklerinde istifade edilir. Amma qidalanmada tez tez istifadesi meslehet deyil.

Ketan yağı
Bitki yağları içerisinde en az kalorilisidir. Adeten pehriz zamanı sitifade edilir. Ciyerden toksinleri çıxarmağa kömek edir. Ketan ailesinde antioksidant olan tioprplin var ki, bu da alınma meyve terevezde olan nitratı neytrallaşdırır.

Küncüt yağı
Kalsiuma göre yağların çempionudur. Onu qadın yağıda adlandırırlar. Hamilelik ve hormolap pozğunluqlarda xüsusuile faydalıdır. Qalxanabenzer vez ve podaqra (bedende maddeler mübadilesinin pozulması neticesinde emele gelen oynaq ve toxuma xesteliyi) zamanı veziyyeti stabilleşdirir. Damarlardan zioyanlı olan duzu çıxarır. Amma küncüt qan laxtalanmasını süretlendirir.

Balqabaq yağı
Deniz meshullarından bele yaxşı sink menbeyidir. Sink ise kişi gücü demekdir, testosteron istehsalında kömekçidir. Onu zeytun yağı ile qataraq salata elave etmek oalr. Bu yağda qızartma etmek meslehet deyil. Çünki qoxusu qala biler. Soyuq fesilde immuniteti güclendirir ve mikrobları öldürür. 


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar