Neft pullarına toxunulmayacaq
05 İyul 2014 Şənbə 12:15
Bundan sonrakı neft gelirlerinin daha çox hissesi gelecek nesiller üçün qorunacaq
ANS PRESS-in melumatına göre, bu barede Merkezi Bankın sedri Elman Rüstemov Bakıda Dünya Bankı ve Beynelxalq Valyuta Fondununda Azerbaycanın daxil olduğu Seçki Qrupunun növbeti toplantısında çıxışında deyib.

O bildirib ki, Azerbaycanın qarşıya qoyduğu strateji hedefi növbeti dekabrda milli gelirin iki qat artımına nail olmaqdır: "Azerbaycan bu hedefe mehz şaxelenme prinsipi ile nail olamağı nezerde tutur. Bu şeraitde ixrac ve özel sektor iqtisadi artımın esas müherrikine, esas lokomotivine çevrilecek".

"Resurslarla zengin ölkelerde iqtisadi diversifikasiya ve makroiqtisadi siyaset meseleleri" mövzusunda seminarda çıxışında sedr Azerbaycanın iqtisadi inkişafından da danışıb:

"Son 10 ilde Azerbaycanın milli iqtisadiyyatı 3,6 defe artıb. Azerbaycan iqtisadi artımına göre dünya liderlerinden birine çevrilib. Azerbaycanın iqtisadi artımında qeyri-neft sektoru da xüsusi yere malikdir. Son on ilde bu sektor 3 defe artıb. Bu ise ÜDM-nin texminen 60%-i teşkil edir. Dünya Bankının son melumatlarına göre, ölkemizde adambaşına düşen ÜDM dünya üzre orta göstericiden 19 %, orta gelili ölkeler üzre ise 77 % çoxdur".

E. Rüstemov bildirib ki, Azerbaycanda yoxsulluq, qlobal orta yoxsulluqdan 3 defe aşağıdır: "Son 10 ilde Azerbaycanda yoxsullu seviyyesi 11 defeden çox azalaraq 90- illerdeki 60 %-den hazırda 5 % -e enib. Azerbaycanın strateji valyuta ehtiyatları son 10 ilde 32 defe artaraq ÜDM-nin 70 %-e çatıb. Hazırda ÜMD-in esas hissesi özel sektorda formalaşır. Son 10 ilde emtee ixracı 12 defe artıb. Adambaşına düşen ixrac ise 3 min dollardan yuxarı olub. emtee ixracı ÜDM-nin 50 %-e çatıb. Azerbaycan dünyanın inflyasiya göstericisi en aşağı olan ölkeleri arasında ilk onluğa daxildir".


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar