Ağdam Allahverdi Bağırov ile fexr edir
22 Aprel 2014 Çərşənbə Axşamı 07:34
Allahverdi Bağırov Ağdam rayonu erazisinde geden bütün döyüşlerde merdlikle vuruşub.
22 aprel Azerbaycanın Milli Qehremanı Allahverdi Bağırovun doğum günüdür.

Allahverdi Bağırov 1946-cı il aprel ayının 22-de Ağdamda anadan olub. ANS PRESS-in xeberine göre, Qarabağ müharibesi başlayanda ilk yaradılan batalyonlardan birine, Veten oğulları batalyonuna, Allahverdi Bağırov rehberlik edib.

Ağdam ehalisi terefinden gösterilen maddi yardım ve öz şexsi vesaiti ile Qarabağ kendlerinde yaradılmış kiçik özünü müdafie destelerine yaxından kömeklik edib. Ağdam rayonu erazisinde geden bütün döyüşlerde merdlikle vuruşub.

Onun, Xocalı soyqırımı zamanı helak olanların meyidlerinin döyüş meydanından çıxarılmasında ve azerbaycanlı esirlerin ermeni işğalçı esgerlerin meyidleri ve esirleri ile deyişdirilerek azad edilmesinde böyük xidmeti olub.

Hemin emeliyyatlar keçirilen zaman Ağdam rayonu 300 nefer şehid vermişdi. en böyük herbi uğuru 1992-ci il 12 iyunde Aranzemin kendi, Naxçıvanlı kendi döyüşlerinde olub. O zaman Naxçıvanlı kendinde işğalçıların bütün canlı qüvvesi ve texnikası darmadağın edilmiş, döyüşçüler esgeran qalasına qeder irelilemiş, Pircamal kendindeki bütün yükseklikler tutulmuş, Ketük kendi ile üzbeüz mövqe qurulmuşdu. Bu döyüşden Ağdama qayıdan Allahverdi Bağırov minaya düşerek şehid olub.

Azerbaycan Respublikası prezidentinin 24 fevral 1993-cü il tarixli 476 saylı fermanı ile Bağırov Allahverdi Teymur oğluna ölümünden sonra "Azerbaycanın Milli Qehremanı" adına layiq görülüb.

Ağdam rayon Şehidler xiyabanında defn edilib.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar