Türkiye şoka düşüb
04 Noyabr 2014 Çərşənbə Axşamı 23:48
Şimali İraq Kürd Muxtariyyetinin rehberi Mesud Berzaninin oğlu Mesrur Berzani Avropa Parlamentinde çıxışı zaman Türkiyeni şoka salıb.
Erdoğan hakimiyyetinin dost hesab etdiyi Şimali İraq Kürd Muxtariyyetinin rehberi Mesud Berzaninin oğlu Mesrur Berzani Avropa Parlamentinde çıxışı zaman Türkiyeni şoka salıb.

ANS PRESS-in melumatına göre, peşmerge ile İŞİD arasında geden döyüşler baresinde danışan Berzani bildirib ki, Qerbin terrorçu hesab etdiyi PKK-nı heç bir zaman terrorçu teşkilat hesab etmeyibler:

"Avropa Birliyinin terror siyahısında da PKK-nın adının olmasını desteklemirik. evvelce prezident seçkileri ve girov böhranı var, deyirdiler. Bu sebeble tam olaraq anlayışla qarşıladıq. Bütün bu zaman erzinde Türkiyeye IŞİD-le mübarizede daha çox ümid besleyirdik ve ümidimiz davam edir. Türkiye qonşumuzdur, herekete keçmesini ve daha çox destek vermesini gözleyirik".

İŞİD-le mübarizede hava zerbelerinin yetersiz olduğunu deyen oğul Berzani kürdlere lazımi kömek edilmemesinden şikayetlenib:

"İŞİD-le azad dünya adına döyüşürük, lakin azad dünya bizi lazımi avadanlıqla temin etmir. Bu terror tehdidinin sona çatması üçün ve paytaxtlarına terror hücumları olmaması üçün kürdlerle el-ele çalışmalısınız. İŞİD müasir silahlarla döyüşür. Peşmerge ise AK47 avtomatı ile silahlanıb. Hava hücumları problemi hell etmez, quru emeliyyatlar lazımdır. İŞİD Beşer esed rejimine kömek edir. Beşer esed rejimi bölgede daha bir radikal teşkilatın yaranması ile rahatladı. Ona göre radikal olmayan Suriya müxalifetine destek verilmelidir".

Kürdlerin müsteqil dövlet olması barede danışan Berzaninin Avropa Parlamentinde diplomatik meharetini gösterib: "Sizin üçün yaxşı olan kürdler üçün de yaxşıdır".

Türkiyedeki kürdlerin hüquqlarını nezere alacaq çözüm müddetini desteklediklerini deyen Mesrur Berzani qeyd edib ki, proses sülh şeraitinde heyata keçirilmelidir.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar