Samuxda alternativ enerji ile işleyen şehercik salınacaq
20 Noyabr 2013 Çərşənbə 13:51
Bu kendde yaşayan insanların evleri, sosial obyektler güneş ve külek stansiyaları ile temin edilecek.
Samuxda ancaq güneş ve külek enerjisinden istifade edilecek kompleks salınacaq. Rayonunda yaradılacaq yeni kendde yaşayan insanların evleri, binalar, sosial obyektlerinin her biri güneş ve külek stansiyaları ile temin edilecek. ANS PRESS-in verdiyi xebere göre bunu jurnalistlere açıqlamasında Alternativ ve Berpa Olunan Enerji Menbeleri üzre Dövlet Agentliyinin sedri Akim Bedelov söyleyib.

Onun sözlerine göre, yaxın vaxtlarda inşasına başlanacaq Samux Aqroenerji Kompleksinin layihelendirme, texniki-iqtisadi esaslandırma işleri aparılıb:

“Bu kompleksde birinci merhelede 300 ailenin meskunlaşması, ondan çox istehsal teyinatlı obyektin açılması, iki minden çox vetendaşımızın işle temin edilmesi nezerde tutulur. Her cür infrastruktura malik bu şeherciyin bütün enerji ve istilik sistemi ekoloji temiz güneş, su, geo, bioqaz enerjisi menbeleri hesabına hell edilecek”.

A.Bedelov layihenin esas meqsedinin her hansı bir infrastruktr olmayan, kend teserrüfatı üçün yararlı hesab edilmeyen erazilerde alternativ enerji menbeleri infrastrukturunun yaradılması olduğunu qeyd edib. "Yeni yaradılacaq kompleks ekinçilik, bağçılıq, bostançılıq, heyvandarlıq sahelerini özünde birleşdirecek ve bu sahede işleyen insanlar ora cemleşecek. Meqsed professonal hibrid tipli stansiyaların hesabına maksimum enerji almaq ve ve bu enerjinin hesabına kend teserüfatını, onun emal sahesini temin etmek. Meqsedlerden biri de Samux rayonun energi ehtiyacını temin etmekdir”.

Dövlet Agentliyinin sedri dünyanın heç bir yerinde alternativ enerji menbeleri hesabına her hansı bir şeheri rayonu enerji ile temin eden stansiyalar olmadığını deyib. 


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar