Qenire Paşayeva ermenilerin cavabını verdi
02 Oktyabr 2014 Cümə Axşamı 23:41
Qenire Paşayeva: İşğalçı Ermenistan temsilçisinin AŞPA-da insan haqlarından danışmaq haqqı yoxdur.
“Bir milyon azerbaycanlının evine dönmesine imkan vermeyen işğalçı Ermenistan temsilçisinin AŞPA-da insan haqlarından danışmaq haqqı yoxdu”.

ANS PRESS APA-ya istinaden melumatına göre, bunu Azerbaycanın Avropa Şurası Parlament Assambleyasında (AŞPA) nümayende heyetinin üzvü Qenire Paşayeva Ermenistan nümayende heyetinin üzvü Aprine Hovhannisyanın AŞPA-nın iclasında çıxışına cavab olaraq deyib.

Qeyd edek ki, bu gün AŞPA-nın iclasında çıxış eden Aprine Hovhannisyan bütün çıxışını Azerbaycanın eleyhine yöneldib. Yalan, qerezli melumatlar ve ittihamla çıxış eden Ermenistan nümayendesi Azerbaycanda insan haqları ile de bağlı qerezli fikirler seslendirib. Müzakirelerde iştirak eden Azerbaycan nümayende heyetinin üzvü Qenire Paşayeva Ermenistan nümayende heyetinin üzvünün çıxışına keskin etirazını bildirib: “Teessüf edirem ki, Ermenistan nümayende heyetinin üzvü bütün çıxışını Azerbaycana hesr ederek yanlış, qerez dolu melumat ve fikirler seslendirib. Qonşusunun, Azerbaycanın 20 faiz torpaqlarını işğal eden ve bu gün de işğal altında saxlayan bir ölkenin Ermenistanın temsilçisinin bu Assambleyada her hansı bir ölkeni tenqid etmek haqqı yoxdur. Bir milyon azerbaycanlını öz evinden qaçqın ve mecburi köçkün salan ve bu gün de onların öz evlerine dönmesine imkan vermeyen bir ölkenin millet vekilinin Avropa Şurası Assambleyasında insan haqlarından danışmaq haqqı yoxdur”.

Qenire Paşayevanın sözlerine göre, işğalçı bir ölkenin, bir milyon insanın haqlarını 20 ilden artıqdır ki, tapdalamaqda davam eden bir ölkenin, Ermenistanın insan haqlarından dem vurub kimlerese ders keçmek haqqı yoxdur ve çox gülünc görünür: “Ermenistan nümayende heyetinin üzvü Aprine Hovhannisyan bunlardan danışsa daha yaxşı olardı. Yaxşı olardı ki, o, yalan, qerez dolu melumatlarla bütün çıxışını Azerbaycana hesr etmekdense öz ölkesinde insan haqlarının veziyyetinden ve ümumiyyetle ölkesindeki veziyyetden danışaydı. Avropa Şurası, Parlament Assambleyası da daxil olmaqla çox sayda beynelxalq teşkilatlar Ermenistanı insan haqlarının tapdalanması da daxil olmaqla çox meselelerde tenqid edirler. Ermenistan millet vekili Hovhannisyan onlardan danışsa daha yaxşı olardı. Onun Azerbaycan haqqında seslendirdiyi fikirler qerezden ve yalandan başqa bir şey deyil ve çox tessüf edirik ki, onlar bu kimi addımlara el atırlar”.

Qenire Paşayeva AŞPA-nı işğalçı Ermenistana tezyiq göstermeye çağırıb: “Ermenistan AŞ qarşısında Dağlıq Qarabağ münaqişesi ile bağlı öhdelik götürüb. Heç bir addım atmayıb. AŞPA 1416 saylı qetname qebul edib amma Ermenistan bu güne kimi bu qetnameni yerine yetirmekden imtina edir. Ona göre de AŞPA artıq Ermenistanın bu addımlarına öz sert münaibetini bildilmeli, ona qarşı sert addımlar atmalıdır. Öz evine döne bilımeyen ve insan haqları işğalçı Ermenistan terefinden tapdanmaqda davam eden azerbaycanlı qaçqın ve mecburu köçkünler sizden bunu gözleyir ve sizi buna çağırırlar”.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar