MTN 26 İŞİD üzvünü həbs etdi
23 Sentyabr 2014 Çərşənbə Axşamı 15:19
Milli Tehlükesizlik Nazirliyi emekdaşları terefinden emeliyyat keçirilib. MTN 26 İŞİD üzvünü həbs etdi.
Milli Tehlükesizlik Nazirliyi emekdaşları terefinden emeliyyat keçirilib. Nazirliyin metbuat xidmetinden ANS PRESSe verilen melumata göre, emeliyyat-axtarış tedbirleri neticesinde 26 nefer saxlanılıb.

Saxlanılan şexsler Azerbaycan Respublikasının qanunvericiliyile nezerde tutulmayan silahlı birleşmeler, yaxud qruplar yaratma, onları silahla, döyüş sursatı ile, partlayıcı maddelerle, herbi texnika ile, yaxud esgeri levazimatla techiz etme, yetkinlik yaşına çatmayan şexsi ağır cinayetin töredilmesine celb etme ve başqa hüquqazidd emellerinin töredilmesinde günahkar bilinib.

Saxlanılan şexsler Azerbaycan Respublikasının vetendaşı-Yusifov Firdovsi Soltan oğlu, Soltanov Taleh ezizağa oğlu, Hesenli Vilayet elesdan oğlu, Musayev Malik Elçin oğlu, Hacıyev Vasif Orduxan oğlu, Babazade İlkin Aydın oğlu, Balakişiyev Mehman Pirbala oğlu, Mustafayev Ruslan Azer oğlu, Memmedov Namiq Firdovsi oğlu, Muradov Ferid Arif oğlu, Hesenov Tural Namiq oğlu, eliyev Elvin Vilayet oğlu, Mustafayev Tariyel Tapdıq oğlu, Qemberov Azer Asim oğlu, Bayramov Vüsal Qabil oğlu, Heşimov Samir Samid oğlu, Abbasov Nicat Faiq oğlu, Memmedov Hüseyn Xeqani oğlu, Ceferov Ruslan İlham oğlu, Baxışov Senan İlqar oğlu, Quliyev Eldost Firudin oğlu, Memmedeliyev Memmedşah Ağaşah oğlu, Hesenov ehmed Elxan oğlu, Merdanov Maarif İrşad oğlu, Dursuneliyev Vüqar ehed oğlu ve Qurbanlı Elşen ebülfet oğlu şübheli şexs qisminde tutulublar.

Faktlarla bağlı Milli Tehlükesizlik Nazirliyi İstintaq Baş İdaresi terefinden AR Cinayet Mecellesinin 12.1, 279.1-ci ve 170.3-cü maddeleri ile cinayet işleri başlanılmışdır. Adları qeyd edilenler teqsirlendirilen şexs qisminde celb olunaraq mehkemenin qerarları ile barelerinde hebs qetimkan tedbiri seçilib.

Müeyyen edilib ki, Firdovsi Yusifov ve Taleh Soltanov Pakistan İslam Respublikasının erazisinde hemin dövletin ve Azerbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ile nezerde tutulmayan silahlı birleşmelerin fealiyyetinde iştirak edibler.

Bele ki, Firdovsi Yusifov Pakistan İslam Respublikasının erazisinde yaradılmış qanunsuz silahlı birleşmenin fealiyyetinde iştirak etmek meqsedile 2011-ci ilin ortalarında İran İslam Respublikasına gederek, qanunsuz yolla Pakistanın Veziristan vilayetine keçmiş ve orada «Tehriki Taliban» adlı qanunsuz silahlı birleşmenin tabeliyindeki «Tayfatul Mansura» adlı silahlı destenin “emiri” teyin edilerek, hemin silahlı destenin terkibinde 2013-cü ilin avqust ayınadek fealiyyet göstermişdir.
Hemçinin müeyyen edilmişdir ki, Taleh Soltanov da Pakistan İslam Respublikasının erazisinde yaradılmış qanunsuz silahlı birleşmenin fealiyyetinde iştirak etmek meqsedi ile 2012-ci ilin sonlarında Azerbaycandan İrana gederek, oradan qeyri-leqal yolla Pakistana keçmiş ve «Tehriki Taliban» adlı qanunsuz silahlı birleşmenin tabeliyindeki «Seyfullah» adlı diger silahlı destede 2013-cü ilin avqust ayınadek iştirak etmişdir. Taleh Soltanov Pakistana gederken yeni aile heyatı qurduğu arvadını, hemçinin qayınanasını da özü ile götürmüş ve onları evvelceden İrandan Pakistanın Veziristan erazisine göndermişdir. Pakistanda Firdovsi Yusifov ve Taleh Soltanov tanış olaraq birlikde qanunsuz silahlı birleşmelerde iştirak etdikden sonra Suriya ereb Respublikasının erazisinde fealiyyet gösteren qanunsuz silahlı birleşmelerde iştirak etmek qerarına gelmişler. Onlar bu meqsedle 2013-cü ilin avqust ayında Pakistandan İran erazisine qanunsuz keçerken yerli hüquq mühafize orqanları terefinden yaxalanmış ve 2014-cü il aprelin 24-de Azerbaycan Respublikasına tehvil verilmişler. Taleh Soltanovun arvadı ve qayınanası ise Suriya erazisinde qanunsuz silahlı birleşmelerde iştirak eden şexslerle evvelceden elde olunmuş razılığa esasen, onların kömekliyi ile bu ölkeye keçirilmişler. İranda hebsde olduğu müddetde Taleh Soltanovun Suriyada övladı olmuş ve hazırda onun aile üzvleri qızğın döyüşlerin getdiyi erazilerde qalmışlar.
Teqsirlendirilen diger şexsler - Vilayet Hesenli, Malik Musayev, Vasif Hacıyev, İlkin Babazade, Mehman Balakişiyev, Ruslan Mustafayev, Namiq Memmedov, Ferid Muradov, Tural Hesenov, Elvin eliyev, Tariyel Mustafayev, Azer Qemberov, Vüsal Bayramov, Samir Heşimov, Nicat Abbasov, Hüseyn Memmedov, Ruslan Ceferov, Senan Baxışov, Eldost Quliyev, Memmedşah Memmedeliyev, ehmed Hesenov ve Maarif Merdanov 2013-cü ilden 2014-cü ilin müxtelif aylarınadek Suriya ereb Respublikasının erazisinde hemin dövletin ve Azerbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ile nezerde tutulmayan silahlı birleşmelerin fealiyyetinde iştirak etmişler.
Vüqar Dursuneliyev terbiye etmek vezifesini daşıyan şexs kimi yetkinlik yaşına çatmayan şexsi ağır cinayetin töredilmesine celb etmişdir. Bele ki, Vüqar Dursuneliyev yetkinlik yaşına çatmayan oğlu, 1998-ci il tevellüdlü Elvin Dursuneliyevde radikal dini baxışların daha da möhkemlendirilmesi meqsedi ile onda Suriyada fealiyyet gösteren qanunsuz silahlı birleşmelerin terkibinde iştirak etmek arzusu yaradaraq, Elvini hemin silahlı birleşmelerin terkibine qoşulmaqla ağır cinayet töretmesi üçün bütün neqliyyat xerclerini ödemekle Suriyaya göndermişdir. 15 yaşlı Elvin Dursuneliyev de 2013-cü ilin dekabr ayından 2014-cü ilin aprel ayınadek Suriya ereb Respublikasının erazisinde hemin dövletin ve Azerbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ile nezerde tutulmayan silahlı birleşmenin fealiyyetinde iştirak etmişdir.
Elşen Qurbanlı qeyrileri ile birlikde Suriya ereb Respublikasının ve İraq Respublikasının erazilerinde qanunsuz silahlı birleşmelerin fealiyyetinde iştirak etmek meqsedile 2014-cü ilin may ayında Türkiye Respublikasına, buradan ise “ebu-Bekr” leqebli şexsin vasitesile qanunsuz yolla Suriya ereb Respublikasına getmişdir. Elşen Qurbanlı Suriya, İraq ve Azerbaycan respublikalarının qanunvericilikleri ile nezerde tutulmayan “İraq-Şam İslam Dövleti” – “İŞİD” adlı qanunsuz silahlı birleşmenin özünün paytaxtı elan etdiyi Suriyanın Raqqa şeherinde qanunsuz silahlı birleşmelere qoşularaq radikal dini ve herbi telimler keçmişdir. Telimler bitdikden sonra bölgü zamanı Elşen Qurbanlı öz isteyile şexsiyyeti istintaqla araşdırılan “Xattab” leqebli “emir”in rehberlik etdiyi “Azeri camaatı” adlı qanunsuz silahlı destenin terkibine daxil olmuşdur. Bundan sonra Elşen Qurbanlı ve digerleri “İŞİD” adlı qanunsuz silahlı birleşmenin terkibinde 2014-cü ilin avqust ayında İraqın Anbar vilayetinin Hedise şeheri etrafındakı herbi emeliyyatlarda iştirak etmişler. Bu herbi emeliyyatlar zamanı silahlı deste terefinden hücum planlaşdırılarken baş vermiş partlayış neticesinde 35 nefer mehv olmuş, Elşen Qurbanlı ise yaralanaraq, sağ qalmış diger yaraqlılarla birlikde Suriya erazisine qayıtmışdır.
Cinayet işleri üzre bütün halların araşdırılması, bu hüquqazidd emellerin diger iştirakçılarının müeyyenleşdirilmesi istiqametinde istintaq-emeliyyat tedbirleri davam etdirilir.
Melumat üçün bir daha bildirilir ki, Azerbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ile nezerde tutulmayan silahlı birleşmeler ve ya qruplar yaratma, elece de onların yaradılmasında ve fealiyyetinde iştirak etme, onları silahla, döyüş sursatı ile, partlayıcı maddelerle, herbi texnika ile, yaxud esgeri levazimatla techiz etme, terrorçuluq, yeni dövlet hakimiyyeti orqanları ve ya beynelxalq teşkilatlar terefinden qerar qebul edilmesine tesir göstermek meqsedile insanların helak olması, onların sağlamlığına zerer vurulması, ehemiyyetli emlak ziyanının ve ya başqa ictimai tehlükeli neticelerin baş vermesi tehlükesi yaradan partlayış, yanğın ve ya diger hereketler töretme, habele hemin meqsedle bu cür hereketlerin töredileceyi ile hedeleme, hemçinin Azerbaycan Respublikası vetendaşları ve ya Azerbaycan Respublikasında daimi yaşayan vetendaşlığı olmayan şexsleri dini mehzebleri yaymaq, dini ayinlerin icrası adı altında, yaxud dini düşmençilik zemininde Azerbaycan Respublikasının hüdudlarından kenarda aparılan silahlı münaqişelere celb etme, yaxud bu meqsedle döyüş telimleri keçme, yaxud hemin meqsedle fealiyyet gösteren sabit qrup yaratma ve ya bele qrupa rehberlik etme, elece de hemin qruplarda, telimlerde ve ya silahlı münaqişelerde iştirak etme hüquqazidd emellerin töredilmesine göre qanunvericilikle müeyyen edilmiş ceza müddetleri artırılaraq 20 il ve ya ömürlük azadlıqdan mehrumetme cezasına mehkumetme ile cezalandırılır.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar