Mecburi köçkünler qezalı binada yaşayır
22 May 2014 Cümə Axşamı 16:43
20 ilden çoxdur ki, 200-e yaxın mecburi köçkün aliesi dağılmış binada yaşayır.
Torpaqlarımız ermeni Silahlı Qüvveleri terefinden işğal olunandan sonra Azerbaycanın diger bölgelerile yanaşı Bakıya da 100 minlerle qaçqın ve mecburi köçkün penah getirdi.

ANS TV-nin melumatına göre, onların ekseriyyeti bu gün normal şeraitli menzillerle temin edilseler de, yene de pis şeraitde yaşayanlar var. Götürek ele bir vaxtlar “Bakı Tikiş Evi”nde terkibinde olan binalarda yaşayanları.

20 ilden çoxdur ki, 200-e yaxın mecburi köçkün aliesi dağılmış binada yaşayır. Binaya kenardan baxanda adama ele gelir ki, bura müharibeden bu deqiqe çıxıb. Uçuq-sökük, perncereleri dağılmış, su ile dolu zirzemi. Bu hele berbadlığı gösteren sadece bir iki faktdır. eger bütöv binadan danışası olsaq inandırım ki, buna saatlar bele bes etmez.

Nesimi rayonu, Merdanov qardaşları,119-cu ünvanında yerleşen keçmiş “Bakı Tikiş Evi”nin binasının, indi sözün esl menasında tikişe ehtiyacı var. Çünki, binada yaranan çatlar, burada her an tehlükenin olduğundan xeber verir. Yaşayış evi heç bir resmi qurumun balansıda olmadığından, burada her hansı temir işleri de aparılmayıb. Müsahiblerim ise öz vesaitlerine gücleri neye çatıb onu da edibler. Amma bu da kifayet etmeyib. Binanın içerisinin veziyyeti ise çölünden de beterdir. İfunet iyinden içeri girmek mümükün deyil. Baxmayaraq ki, burada insanlar yaşayır. Zirzemide suyun olması ise yay-qış buranı ağcaqanadların meskenine çevirib. Hele men döşemeden danışmıram. Çünüki danışılası bir şey qalmayıb. Döşeme tamamile çürüyüb. Nemişlikden evlerin divarları kif bağlayıb. Sanitar qovşaq ve hamam ise esl infeksiya menbeyidir.

Şikayetçi Nuride Ceferova deyir ki, pis bir şeraitde yaşayırlar: “Menim uşağım elildir. Ona yaxşı şerait lazImdır. Biz ise bir otaqda pis iy gelen yerde yaşayırıq”.

Roza Mövsümovanın sözlerine göre, burda qalan ailelerin hamısı xestedir: “Hamısı natemizliken verem xesteliyi tapıb. Ya bizi buradan köçürsünler, ya da binanı temir etdirsinler”.

Binanın yerleşdiyi Nesimi Rayon İcra Hakimiyyetinde ise ele sakinlerin eşidikleri növbeti açıqlamanı bizde eşitdik. Bina icranın balansında olmadığından heç bir kömeklik ede bilmezler. Daha sonra “Bakı Tikiş Evi”ne. Buradan da analoji cavabı eşidik, bina bizim balansımızda deyil. “Bakı Tikiş Evi”nden onu da bildirdiler ki, bina Sehiyye Nazrliyinin blalansında olmalıdır. Sevincek Sehiyye Nazirliyile elaqe saxladıq. Buradan da eyin cavabı verdiler, bina Sehiyye Nazirliyinin balansıda deyilmiş. Yaxşı bes bu binalar hansı qurumun balansındadır. Bax bu sualımıza cavab veren tapılmadı. Ancaq eminem ki, sabah binada kimse, hansısa artırma etmek istese, onda binanın sahibleri tapılacaq.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar