Babək Rayon yeni icra başçısı Rasim Hüseynov oldu
14 Mart 2016 Bazar Ertəsi 18:53
Prezdent İlham Əliyev tərəfindən imzalanan sərəncam ilə Rasim Hüseynov Babək Rayon yeni icra başçısı təyin edilib.
Rasim Hüseynovun Babək Rayon yeni icra başçısı təyin lunması haqqında sərəncam.
 
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 141-ci maddəsini rəhbər tutaraq qərara alıram:
Rasim Vaqif oğlu Hüseynov Naxçıvan Muxtar Respublikasının Babək Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı təyin edilsin.
 
Azerbaycan veya resmi adıyla Azerbaycan Cumhuriyeti - Güney Kafkasya, Hazar Denizi havzasında yer alan devlet. Başkenti Bakü şehridir. Kuzeyden Rusya (Dağıstan), Gürcistan, batıdan Ermenistan, Türkiye ve güneyden İran ile komşudur. Azerbaycan'ın anklavı olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ermenistan kuzey-doğuda, İran'la batı ve Türkiye ile kuzeybatıdan sınırlanmıştır. Azerbaycan topraklarının bir bölümü (Dağlık Karabağ bölgesi ve ona bitişik 7 idari bölge) Ermenistan Cumhuriyeti tarafından işgal edildi, bu da ülke topraklarının yüzde 20'sini oluşturmaktadır.

Devlet sınırları güneyden İran'la 765 km ve Türkiye ile 15 km, kuzeyden Rusya ile 390 km, kuzey-batıdan Gürcistan ile 480 km, qerbden Ermenistan ile 1007 km sınırlanmıştır. Sahil hattının uzunluğu 713 kilometredir.

Hazar Denizi'nin Azerbaycan sektöründe en enli alanının uzunluğu 456 kilometredir.

1918 yılının 28 Mayıs günü Müslüman doğusunda ilk parlamenter cumhuriyet olan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin kurulduğu gündür. 30 Ağustos 1991'de SSCB terkibinde "müttefik cumhuriyet" statüsünde olan Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti "Azerbaycan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını kurtarma hakkında" beyanın, 18 Ekim 1991 tarihinde ise "Azerbaycan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığı hakkında" Anayasa Yasası kabul etti. Bu tarih çağdaş Azerbaycan devletinin bağımsızlığının restorasyonu günü sayılır.

Hazırda Azerbaycan eski tarih ve kültür mirası laik ve üniter devlet olup, etnik Azerbaycan çokluğuna sahip ülkedir. Azerbaycan altı bağımsız Türk devletinden biridir. Cumhuriyetin 158 ülke ile diplomatik ilişkisi vardır, 38 uluslararası örgütün üyesidir.

 


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar