Azerbaycanda ermeni keşfiyyat şebekesi aşkarlanıb
29 Sentyabr 2014 Bazar Ertəsi 16:07
Siyavuş Novruzov Human Rights Watch teşkilatının Azerbaycanla bağlı yaydığı növbeti hesabata münasibet bildirib.
Yeni Azerbaycan Partiyası icra katibinin müavini, millet vekili Siyavuş Novruzov “Human Rights Watch” teşkilatının Azerbaycanla bağlı yaydığı növbeti hesabata münasibet bildirib.

Siyavuş Novruzov “Qafqazinfo”ya açıqlamasında bildirib ki, son bir neçe ayda Azerbaycana qarşı olan müxtelif beynelxalq teşkilatlar terefinden qerezli, heç bir esası olmayan menfi beyanatlar seslenir: “Bir qrup da bu beyanatlardan sonra Azerbaycana qarşı hansısa sanksiyaların tetbiq edilmesine, gelen il keçirilecek Avropa Yay Olimpiya oyunlarının Bakıda keçirilmemesine çağırış edir. Bunlar hamısının sebebi Azerbaycanın artan iqtisadi gücü, aparılan islahatlar ve ictimai-siyasi sabitlikdir. Azerbaycanı gözü götürmeyen qüvveler, xüsusile ermeni lobbisi Azerbaycanın servetlerin istifade etmeye çalışan müeyyen maliyye daireleri çalışır ki, “Human Rights Watch” “Feedom House” ve diger el teşkilatları vasitesile ölkemiz eleyhine informasiyalar yayırlar. Bu teşkilatın idare heyetinin üzvlerinden bir neçesi ermenidir. Bele teşkilatların Azerbaycanda haqda hası söz deyib-dememesinden asılı olmayaraq onların fikirlerinin bir ehemiyyeti yoxdu. Hetta Obamanın özüne de düzgün olmayan melumatlar çatdırmışdılar. Ermeni lobbisi ve xidmet orqanlarına çalışan müxtelif şexsler mesuliyyete celb edilib”.

YAP funksioneri qeyd edib ki, beynelxalq teşkilatlar bu cür beyanatlarla istintaqa tezyiq edirler: “Avropa teşkilatları teleb edir ki, bunlar derhal azad edilsin. Dünyanın heç bir yerinde bele anlayış yoxdur ki, istintaq getdiyi halda, hele mehkeme keçirilmemiş serbest buraxılsın. Onlar esir götürülmeyib ki, şertsiz azad olunsun?! Bunlar ölkenin tehlükesizliyi eleyhine iş apardığı üçün mesuliyyete celb edilib. Bu beyanatlarla ise istintaqa tezyiq edirler. Bütün dünya ermenileri birleşib mehz bu adamların azadlığa çıxmasın teleb edir. Çünki Azerbaycandakı ermeni keşfiyyat şebekesi aşkarlanıb mesuliyyete celb edildi. Diger sebeb de qrantlarla bağlıdır. Alınan ve xerclenen maliyye vesaiti haqda ictimaiyyete melumat vermeyibler. Qrant veren teşkilatlar da maliyye maxinasiyasına yol verib, özlerine da pay götürübler. Bu bize melumdur ve artıq istintaqa teqdim edilib. Ona göre de bu teşkilatlar narahatdır ki, adları gelecekde mehkemede çekilecek ve qrantın neçe faizin özünde saxladığı açıqlanacaq”.

Siyavuş Novruzov beyanatda qeyd olunan jurnalistere tezyiq edilmesi iddiası haqda da danışıb “Bu gün Azerbaycan dövleti jurnalistlere menziller tikib verir. Qezetler Metbuat Fondu terefinden maliyyeleşdirilir. Mövqeyinden asılı olmayaraq her birine ilde texminen 100 min manat vesait ayrılır. Bir dövlet nümunesi göstersinler ki, jurnalistlere bu cür qayğı gösterir. Bir bina tikilib, pulsuz menzil verildi. İkinci bina da 2015-ci ilde yene de jurnalistlerin istifadesine verilecek. Qezetlerin borcu ödenilir. Hansı tezyiqden söhbet gede biler?! Sadece jurnalist müsteqil olmalıdır. Bir de görürsen, hem partiya sedrinin müavinidir, hem de jurnalist. Töretdiyi emel de tamam başqa bir haldır. Amma onu derhal jurnalist adı ile hallandırırlar. eslinde jurnalistdirse, siyasetden tamamile uzaq olmalıdır. Bezileri hem partiyanın idareetme orqanında temsil olunur, hem de QHT rehberi olur. QHT üçün aldığı qrantı da partiyaya yöneldilir. Bu sadaladığım hallar gelecekde qanunvericilikde tenzimlenmelidir. Jurnalist peşe fealiyyeti ile meşğul olmalıdır”.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar