Yemen uçurum kenarındadır
13 Fevral 2015 Cümə 13:11
Birleşmiş Milletler Teşkilatının (BMT) baş katibi Ban Ki Mun Yemenin uçurum kenarında olduğunu bildirib.
“Yemen gözlerimiz önünde mehve doğru gedir”. ANS PRESS-in melumatına göre, bu sözleri Birleşmiş Milletler Teşkilatının (BMT) baş katibi Ban Ki Mun söyleyib.

O, Yemenin uçurum kenarında olduğunu bildirib. Ölkedeki ağırlaşmaqda olan böhranı kenardan izlemeyin düzgün olmadığını ve tecili şekilde hökumetin teşkilinin vacibliyini vurğulayıb.

“Baş veren prosesler bölge ile yanaşı, beynelxalq sülh ve tehlükesizliye xelel getirir. BMT olaraq, uçurumun kenarındakı Yemeni geri qaytarıb her şeyi qaydasına salmalıyıq” – deye Ban bildirib.

Toplantıya video-konfrans vasitesile qatılan BMT-nin Yemen üzre xüsusi nümayendesi Camal Bin Ömer ölkedeki keçid prosesine yardım etmeye çalışdığını diqqete çatdırıb. O, Yemende vetendaş müharibesi riskinin yüksek olduğunu sözlerine elave edib.

Bundan başqa, BMT ehalisinin 60 faizinin ehtiyac içerisinde olan Yemene 750 milyon dollarlıq humanitar yardıma ehtiyac olduğunu beyan edib.

Qeyd edek ki, İranın desteklediyi şie müselman qrupu Hutilerin ölkede yaratdığı xaos derinleşmekdedir. Qrupun döyüşçüleri çenub erazilerine doğru irelileyir. Sentyabr ayında hutiler paytaxtı ele keçirib. Hazırkı durum ABŞ, Britaniya ve Fransanı o ölkedeki sefirliklerini bağlamağa vadar edib.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar