Türkiye peykden Azerbaycan üçün demir axtaracaq
08 Aprel 2014 Çərşənbə Axşamı 15:32
Azerbaycan ile Türkiye arasında peykden Qebuletme mövzusunda texniki emekdaşlıq müqavilesi imzalanıb.
ANS PRESS-in melumatına göre, razılaşmaya esasen Türkiye Azerbaycanda laboratoriya quracaq ve bir demir yatağının geoloji araşdırmasını aparacaq.

Türkiye enerji ve tebii qaynaqlar naziri Taner Yıldız öten ilin sentyabr ayında Azerbaycan Ekologiya ve Tebii Servetler Nazirliyine resmi bir yazı göndererek nazirliye Uzaqdan Qebuletme Merkezi terefinden reallaşdırılan elmi ve texniki metodlarından faydalanmağı teklif edib:

"Bu meqsedle Enerji ve Tebii Qaynaqlar Nazirliyi fevral ayında her iki teşkilat terefinden Türkiye Azerbaycan Geoloji Uzaqdan Qebuletme ve Texniki emekdaşlıq Layihesi Protokolu imzalanaraq işlere başlanıb. Protokola uyğun olaraq Azerbaycanda Uzaqdan Qebuletme laboratoriyası qurularaq persona lazımlı tehsiller verilecek. Uzaqdan qebul etme analizleri ile peyk melumatlarının işlenmesi texnologiyası Azerbaycanda bir demir yatağı üzerinde tetbiq olunacaq. Teyin olunacaq bir saheye aid peyk görünüşü analiz edilerek alınan neticelere göre işler personal ile birlikde aparılacaq".

Nazir bildirib ki, Uzaqdan Qebuletme Merkezi vasitesile bu güne qeder 18 ölkeden 208 iştirakçıya uzaqdan qebul etme tehsili verilib. Taner Yıldız qeyd edib ki, bu veziyyet Türkiyenin inkişaf seviyyesinin en diqqete çarpan göstericisidir. 


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar