Kredit siyaseti deyişilmelidir
06 Fevral 2014 Cümə Axşamı 22:40
Prezident İlham Aliyev: Banklar real sektora kredit vermelidir.
Prezident İlham eliyev qeyd edib ki, dövletin de desteyi ile son illerde bank sektoru süretle inkişaf edib. Banklar böyüyüb ve güclenib. İndi artıq kredit siyasetini deyişmeyin vaxtıdır.

Azerbaycan Respublikasının Prezidenti, İlham eliyev: “Hesab edirem, vaxt gelib çatıb ki, banklar iqtisadiyyatın real sektoruna daha çox maliyye resursları ayırsınlar. Hazırda bele deyildir. Ancaq bankların funksiyalarından biri de ondan ibaretdir ki, ölke iqtisadiyyatına daha da böyük tekan versinler. Xüsusile, dövlet de bank sektorunun inkişafına böyük destek verir. Ona göre, banklar da öz sosial mesuliyyetini derk etmelidirler ve iqtisadiyyatın real sektoruna kredit şeklinde daha çox vesait ayırmalıdırlar”.

Prezidentin bu xeberdarlığını zeruri eden sebebler var. Bele ki, son vaxtlar kredit qoyuluşlarının içerisinde istehlak kreditleri süretle artıb. Hazırda bankların verdiyi 15,4 milyard manatlıq kreditin 6,2 milyardı ve ya 40%-i sadece istehlaka yönelib. Yeni bu vesait onu alana qazanc getirmeyib, istehsal yaratmayıb, sadece xerclenib.

İqtisadçı, Samir eliyev: “Bu, Azerbaycan kimi ölkeler üçün tehlükelidir. Yeni bizim banklar xarici ölkelerin iqtisadiyyatını stimullaşdırır. Krediti verir adama gedir, Fransanın maşınını alır”.

Mehz buna göre hesab olunur ki, bankların yerli iqtisadiyyata tekan vermesi yalnız biznes kreditleri ile mümkündür. Banklar ise biznesin kifayet qeder risqli olmasını esas getirirler. eger vetendaşa verilen kredit qayıtmadıqda bu 1000-5000 manatlıq itki demekdirse, biznesde yüz minlerden söhbet gedir. Banklardan bildirirler ki, biznes sahesinde mövcud olan korrupsiya, inhisarçılıq meylleri iş adamlarının aldıqları krediti geri qaytarmaq şansını sual altında qoyur. Demeli problemin helli kompleks tedbirler teleb edir.DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar