Kredit resmileşdirilmesi üçün elektron arayışdan istifade oluna biler
18 Sentyabr 2014 Cümə Axşamı 11:38
Azerbaycanın bankçılıq tarixinde ilk defe kredit resmileşdirilmesi üçün elektron arayışdan istifade oluna biler.
Azerbaycanın bankçılıq tarixinde ilk defe kredit resmileşdirilmesi üçün elektron arayışdan istifade oluna biler.

Bu yenilik, ölkede fealiyyet gösteren iri banklardan birinin “Elektron hökumet” portalı ile emekdaşlığı sayesinde baş verir. Müvafiq müqavile Rabite ve Yüksek Texnologiyalar Nazirliyinin (RYTN) Melumat Hesablama Merkezi (MHM) ve “Bank of Baku” arasında imzalanıb.

Elektron arayışla kredit resmileşdirmek üçün sade bir üsul teklif olunur: “Müşteri “www.e-gov.az” “Elektron hökumet” portalına daxil olaraq “Vetendaşa aid ferdi melumatlar üzre elektron arayışın verilmesi” xidmeti vasitesi ile elektron arayışı formalaşdırır ve banka gönderir”.

Elektron portala daxil olmaq üçün elektron imza sertifikatı, “ASAN imza” ve ya kod parollardan istifade etmek olar. Kod parolu almaq üçün vetendaş elektron portalda onlayn qeydiyyat xidmetinden istifade ede biler. Kod parolları hemçinin Bakı şeherinde ve rayon merkezlerinde bütün poçt şöbelerinde ödenişsiz olaraq elde etmek olar.

Müqavile şertlerine esasen, bankın filiallarında, eyni zamanda MHM-in qeydiyyat menteqeleri fealiyyete başlayır. Bele ki, müşteri kod parol olan zerfleri bank filiallarından da elde ede biler. Bunun üçün şexsiyyet vesiqesini teqdim etmek kifayetdir.

Qeydiyyata düşen müşteriye xüsusi zerfde şifr teqdim olunur. Bu şifr ile müşteri öz şexsi kabinetine rahat daxil olub elektron arayış göndere biler.

Müşteri ferdi melumatlar üzre elektron arayışı evinden, iş yerinden ve yaxud bankda bu layihe üçün quraşdırılmış xüsusi kompüter vasitesile de göndere biler.

Gönderilen arayışlar “Elektron hökumet” terefinden onlayn qaydada imzalanır.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar