İsveçrede 160-dan çox Azerbaycana aid YDM var
20 Noyabr 2013 Çərşənbə 08:43
Sefiri Ekrem Zeynallı Azerbaycan şirketleri terefinden İsveçreye investisiya qoyulmasının çoxaldığını deyib.
“Son iller Azerbaycan investisiya qebul eden ölkeden investisiya yatıran ölkeye çevrilib”. Bunu Trend-e müsahibesinde Azerbaycan Respublikasının İsveçre Konfederasiyasında ve Lixtenşteyn Knyazlığındakı fövqelade ve selahiyyetli sefiri ekrem Zeynallı deyib. Sefir bir çox Azerbaycan şirketinin, o cümleden Azerbaycan Dövlet Neft Şirketinin İsveçreye investisiya qoyduğunu bildirib.

“Azerbaycan son iller iqtisadi sahede elde etdiyi uğurlar neticesinde investisiya qebul eden ölkeden investisiya yatıran ölkeye çevrilib. Bu xüsusda, İsveçre de istisna deyil. Bildiyiniz kimi, bir müddet önce Azerbaycan Respublikası Dövlet Neft Şirketi "Exxon Mobil" şirketine mexsus bu ölkedeki ESSO yanacaqdoldurma menteqelerini almaqla İsveçrenin enerji bazarına daxil olmuşdur. ARDNŞ terefinden yatırılmış irihecmli sermayeler neticesinde bu gün İsveçrede 160-dan çox yanacaqdoldurma menteqesi "SOCAR" brendi altında uğurla fealiyyet gösterir”.

Azerbaycan prezidenti İlham Aliyevin İsveçreni Avropaya “giriş qapısı” kimi seciyyelendirdiyini deyen sefir Azerbaycan şirketleri terfinden İsveçreye qoyulacaq yeni sermayelere şahid olacağımıza emin olduğunu vurğulayıb:

“Azerbaycan Respublikasının Prezidenti cenab İlham eliyev cari ilin yanvar ayında Davos İqtisadi Forumunda iştirakı zamanı İsveçreni Avropaya "giriş qapısı" olaraq seciyyelendirmiş ve ARDNŞ terefinden İsveçreye sermaye qoyuluşunu ilk addımlar olaraq qiymetlendirib. eminem ki, gelecekde sizinle Azerbaycan şirketleri terefinden İsveçre iqtisadiyyatına qoyulacaq yeni sermayelerin şahidi olacağıq”.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar