İpek yolu sahibkarlığın inkişafına destek İctimai Birliyi
23 Dekabr 2013 Bazar Ertəsi 18:15
İpek yolu sahibkarlığın inkişafına destek İctimai Birliyinin (İY SİDİB) resmi açılış ve teqdimat merasimi keçirilib.
ANS PRESS-in melumatına göre, Bakı Biznes Merkezinde baş tutan tedbirde Azerbaycan hökumet nümayendeleri, sefirler, TUSCON-un, TUSİAB-in ve Azerbaycan Sahibkarlar Konfederasiyasının rehberleri, millet vekilleri, yerli ve xarici iş adamları, eyni zamanda KİV-in iştirakı ile keçirilib.

Önce Azerbaycanda fealiyyet gösteren sahibkarların gördüyü işlerin tanıtımı üçün sergi teşkil olunub. 70-den çox sahibkarın qatıldığı sergi tedbir iştirakçıları üçün çox maraqlı olub. Sergiye baxmağa gelen qonaqlar ölkemizde yerli istehsal mehsulları ile tanış olublar.

Sergiden sonra baş tutan resmi hissede İcmai Birliyin tanıtım filmi nümayiş edilib. Birliyin sedri Reşid Çulaqov nümayişden sonra çıxış ederek, 2012-ci ilde tesis olunan qurumun hazırda 100-e yaxın üzvü olduğunu bildirib: "İpek yolu sahibkarlığın inkişafına destek" İB dünyanın bir çox ölkelerindeki sahibkarlar konfedarasiyaları ile emekdaşlıq edir. Buna göre de, bugünkü teqdimat merasiminde bir çox Avropa ölkelerinin nümayende heyeti, Orta Asiyadan ve Rusiyadan iş adamları, teşkilat nümayendeleri ve yerli iş adamları daxil olmaqla 350 şirket iştirak edir, 70-e yaxın üzvümüzün tanıtım sergisi açılıb. Hazırda Birliyimiz 150-ye yaxın ölkenin iş adamları birliyi ve iş adamları teşkilatları ile emekdaşlıq edir.

R.Çulaqov hemçinin onu da bildirib ki, "İpek yolu sahibkarlığın inkişafına destek" İB-nin yaradılmasında ve inkişaf etdirilmesinde esas meqsed yerli iş adamlarının xarici mütexessislerle yaxından tanış olması ve Azerbaycanda iqtisadiyyatın daha güclendirmesine kömek etmekdir: "Prezident İlham eliyevin teşebbüsü ile son illerde Azerbaycanda sahibkarlığın inkişafı üçün mühüm tedbirler heyata keçirilir. Biz de bu tedbirlere öz töhfemizi vermek üçün daim çalışırıq, çünki her şey ölkemizin inkişafı üçündür".

Millet vekili Ziyad Semedzade ise çıxışında vurğulayıb ki, birliyin mehz İpek Yolunun adı ile bağlı olması heç de tesadüfi deyil: "Son 10 ilde Azerbaycanın iqtisadi potensialı 3-4 defe artıb. Sahibkarların işlerine yönelen bele ictimai birliklerin fealiyyetlerini daha tekmilleşdirmeli ve onlara lazımi şerait yaradılmalıdır".

TUSCON şirketler qrupunun rehberi Rızanur Meral Azerbaycanla Türkiye elaqelerinden danışaraq bildirib ki, qardaş ölke arasında bir çox sahelerde olduğu kimi, iqtisadi sahede de müsbet irelileyişler mövcuddur: "İnanıram ki, elaqelerimiz bundan sonra da ardıcıl şekilde davam edecek"- deye bildirib.

Resmi hissede qonaqlara ödüller ve plaketler teqdim edildikden sonra "İpek Yolu" SİDİB ASK ve TUSKON-la emekdaşlıq imzalayıb.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar