III Azerbaycan Bavariya biznes forumu keçirilib
28 Noyabr 2013 Cümə Axşamı 16:10
Forumda esasen tikinti ve infrastruktur, qida senayesi, kend teserrüfatı, maliyye, enerji ve diger saheıeri temsil eden iş adamları temsil olunub.
Bu gün Bakıda III Azerbaycan-Bavariya biznes forumu keçirilib. ANS PRESS-in "APA-Economics"e istinaden verdiyi melumata göre, Almaniyanın Bavariya vilayetinin İqtisadiyyat, Metbuat, Enerji ve Texnologiya Nazirliyinin resmi nümayendesi xanım Ulrike Volf ve Münhen ve Yuxarı Bavariyanın Senaye ve Ticaret Palatasının sedri xanım Ştefani Şpiner-Köniqinin rehberliyi ile Bavariyanın 22 şirketini temsil eden nümayende heyeti Azerbaycanda seferdedir.

Forumun keçirilmesine meqsed Bavariya ile Azerbaycan şirketleri arasında yeni layiheleri müzakire etmekdir. Hemçinin, gelecek biznes ve emekdaşlıq imkanlarını yaratmaqla yanaşı, mövcud elaqelerin inkişafını deyerlendirmekdir. Forumda esasen tikinti ve infrastruktur, qida senayesi, kend teserrüfatı, maliyye, enerji ve kimya senayesi, elece de mühendislik sahesini temsil eden iş adamları temsil olunub.

Almaniya-Azerbaycan Xarici Ticaret Palatasının sedri Florian Şröder bildirib ki, tedbirde Bavariya vilayetinde infrastruktur, kimya, yeyinti sahelerinde ümumilikde 26 şirket iştirak edir. O vurğulayıb ki, bu güne kimi Bavariya ile Azerbaycan arasında iki analoji biznes forum keçirilib: "Növbeti, IV forumun 2015-ci ilde keçirilmesi nezerde tutulur ki, burada da indikinden daha çox sayda iş adamının iştirak edeceyini gözleyirik".

Almaniyanın Azerbaycandakı sefiri xanım Heydrun Tempel bildirib ki, Bavariya Azerbaycanla iqtisadi elaqeleri genişlendirmekde maraqlıdır.

Azerbaycan İqtisadiyyat ve Senaye Nazirliyinin şöbe müdiri Hüseyn Paşayev ise qeyd edib ki, Azerbaycan Almaniya ile bütün sahelerde emekdaşlığın inkişafında maraqlıdır: "Artıq bu cür biznes forumlar enene halını alıb ve bu cür tedbirler bizim ölkeleri daha da yaxınlaşdırır. Bu gün Azerbaycanda bir sıra Almaniya şirketleri fealiyyet gösterir".

H.Paşayev alman qonaqlara Azerbaycanın kimya parkları barede melumat verib ve almaniyalı iş adamlarını Sumqayıt Kimya Senaye Parkına investisiya yatırmağa devet edib. O, Azerbaycanın infrastruktur, qida senayesinde görülen işler barede de etraflı melumat verib.

Qeyd edek ki, Azerbaycan-Bavariya biznes forumu Bavariya İqtisadiyyat, Metbuat, Enerji ve Texnologiya üzre Dövlet Nazirliyinin tapşırığı, "Bayern International GmbH." teşkilatı, Almaniya-Azerbaycan Xarici Ticaret Palatası ve Azerbaycanda İxracın ve İnvestisiyaların Teşfiqi Fondunun (Azpromo) teşkilatçılığı ile keçirilib.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar