Ziyad Semedzade bankları ittiham etdi
21 Mart 2014 Cümə 11:46
İqtisadi Siyaset Komitesinin sedri Ziyad Semedzade banklar faizleri qaldırmaq üçün xerclerini şişirdiklerini ve yüksek faizlerin meqbul olmadığını deyib.
“Banklar faizleri qaldırmaq üçün xerclerini şişirdirler”. Bu barede ANS PRESS-e açıqlamasında Milli Meclisin İqtisadi Siyaset Komitesinin sedri Ziyad Semedzade deyib. O bildirib ki, sahibkarlara verilen bu günki yüksek faizler meqbul deyil:

“Bezen banklar xercleri şişirdirler ki, faizleri yuxarı qaldırsınlar. Amma biz monitorinq aparsaq, daha deqiq tehliller etsek heç şübhesiz ki, bankların sahibkarlara verdikleri kreditlerin faiz dereceleri aşağı düşecek. evvelki illere nisbeten hazırda kifayet qeder ucuz vesaitleri celb etmek mümkündür. Banklar ucuz maliyye vesaitlerini celb ede ve bunu xeyli semereli formada istifade ede bilerler”.

İqtisadi Siyaset Komitesinin sedri hemçinin bildirib ki, banklar ele kredit faizleri müeyyen etmelidirler ki, bu sahibkarlara qazanc elde etmeye imkan versin:

“Bizim sahibkarlarımız daha çox real sektora üstünlük vermelidirler. Real sektoru inkişaf etdirmekle biz ölke iqtisadiyyatında reqabet qabiliyyetini artıra bilerik. Sahibkarlar bu saheye diqqet yetirmelidir. Sahibkarlarımız üçün kifayet qeder güzeştli kreditler var. Sahibkarlığa Kömek Milli Fondu vasitesi ile alınan kreditler yeni emal müesselerinin yaradılmasına, mehsul istehsalının artırılmasına yöneldilmelidir. Tebii ki, burada kreditlerden de istifade edilmelidir. Ancaq bu kredit resursları gözeştlerle verilmeli, faizler aşağı düşmelidir. Yeni sahibkar hesablamalıdır ki, bu kreditleri almalıyam, ödemeliyem ve eyni zamanda menfeet qazanmalıyam. Ona görede optimallıq olmalıdır. Bu günki yüksek faizler meqbul deyil. Fazilerin azaldılması istiqametinde müeyyen addımlar atılmalıdır. Dünya tecrübesi ölkenin inkişaf seviyyesi nezere alınmalıdır”.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar