Ölkede istehlak kreditlerinin faiz dereceleri yüksek deyil
15 Noyabr 2013 Cümə 13:47
Merkezi Bankın sedri MDB ve inkişaf etmiş ölkelerle müqayisede ölkedeki faiz derecelerinin yüksek olmadığını deyib.
"İstehlak kreditlerinin faiz dereceleri yüksek deyil". ANS PRESS-in melumatına göre, bu sözleri Azerbaycan Merkezi Bankının (AMB) sedri Elman Rüstemov jurnalistlere müsahibesinde deyib. O bildirib ki, MDB ve inkişaf etmiş ölkelerle müqayisede ölkedeki faiz dereceleri yüksek deyil:

"ehali terefinden istehlak kreditlerine böyük telebat var ve banklar terefinden de bu kreditlerin verilmesine böyük meyllilik müşahide olunur. Yeni teleb var ve teklif de var. ehali istehlak kreditleri alaraq Azerbaycan üçün xarakterik olan toy şenliklerinin keçirilmesi, mebel alınması ve ya temir üçün istifade edir. Düşünürem ki, bu cür kreditler ehali üçün yararlıdır".

Biznes kreditleri ile bağlı da danışan sedr bildirib ki, istehlak kreditleri qeder biznes kreditleri üzre teklif yoxdur. Hazırda telebat var, lakin teklif telebatdan xeyli azdır.

E.Rüstemovun sözlerine göre, bunun üçün bank sisteminde iki esas komponent olmalıdır. Bunlardan biri banklarda maliyye resurslarının kifayet qeder olması, digeri ise biznes-kreditlerin ucuz olmasıdır. AMB-nin sedri qeyd edib ki, Merkezi Bank biznes-kreditlerin faiz derecelerinin birreqemli göstericiye çatdırılmasını qarşıya meqsed qoyub. Hemçinin elave edib ki, AMB-nin ölkede biznes kreditleşmesinin inkişafı ile bağlı banklarla müeyyen iş aparacağı da gözlenilir.
DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar