Azerbaycanın xarici borcu 6 milyard dolları keçdi
01 Mart 2014 Şənbə 12:27
Vüqar Bayramov Azerbaycanın xarici borclarının azaldılması üçün bir sıra çıxış yolu ireli sürüb.
"Bele ki, eger 2011-ci ilin evvelinde ölkenin xarici borcu cemi 3.7 milyard dollar idise indi bu reqem 6 milyard dollardan çoxdur. Bu ise o demekdir ki, son 3 ilde ölkenin xarici borc mebleği 62 faizden çox artıb".

ANS PRESS-in melumatına göre, bu barede İqtisadi ve Sosial İnkişaf Merkezinin rehberi Vüqar Bayramov deyib. O bildirib ki, ölkede xarici borcun illik orta artımı 20 faizden çox olub. Ekspert qeyd edirki, Azerbaycanda xarici borcun illik yuxarı hedd limiti 2.3 milyard manatdır:

"Nazirliyin xarici borc ile bağlı resmi reqemlerinin tehlili gösterir ki, Azerbaycan xarici borclarının mövcud veziyyetinin bir sıra müsbet ve menfi terefleri var.

Azerbaycanın xarici borc mebleğinde diqqeti çeken esas müsbet meqam ondan ibaretdir ki, ölke xarici borcun Ümumi Daxili Mehsuldakı payına göre, MDB-de en yaxşı göstericiye malikdir.

Bele ki, bu gösterici Azerbaycanda 8.2 faiz olmaqla regionda bu sahede en yaxşı mövqeyı malik olan Özbekistan (11,2 faiz) ve Rusiyanı (14.1 faiz) qabaqlayır. Qonşu Gürcüstan ve Ermenistan ise Ukrayna, Qazaxıstan ile birlikde MDB-de en pis göstericiye malik ölkeler hesab edilirler.

Mütexessisin bildirir ki, Azerbaycanda dövlet rezervlerinin mebleği xarici borcları 9 defeye yaxın üstüleyib:

"Azerbaycanda adambaşın düşen 647.8 dollardır ve bu göstericiye göre MDB-de yalnız Özbekistana uduzuruq. Qonşu Gürcüstanda bu gösterici 2923 dollar, Ermenistanda 2755 dollar, Rusiyada 4433 dollar, Ukraniyada 3810 dollar, Qazaxıstanda ise 7824 dollardır.

Azerbaycan misalında diger müsbet meqam ise dövlet rezervlerinin mebleğinin xarici borcları 9 defeye yaxın üstülemesidir. Bu da “sığorta yastığının” formalaşdırılmasına imkan verir".

Ekspert xarici borcların azaldılması üçün bir sıra çıxış yolu ireli sürüb. Vüqar Bayramovun fikrince, xarici borclanmadakı artımın qarşısıının alınması üçün növbeti büdce ili üçün dövlet büdcesi haqqında qanununa hemin limitin azaldılması daha meqsedeuyğundur:

"Ölkemizde xarici borclanmanın menfi terefi xarici borların mebleğinin son iller artmasıdır. Bele ki, eger 2011-ci ilin evvelinde ölkenin xarici borcu cemi 3.7 milyard dollar idise indi bu reqem 6 milyard dollardan çoxdur. Bu ise o demekdir ki, son 3 ilde ölkenin xarici borc mebleği 62 faizden çox artıb. İllik orta artım ise 20 faizden çox olub. Azerbaycanda xarici borcun illik yuxarı hedd limiti 2.3 milyard manatdır.

Eyni zamanda, Maliyye Nazirliyinin mütemadi olaraq, en azı ilde 1 defe, xarici borcların mebleği ile bağlı ictimaiyyeti melumatlandırmasına ehtiyac var. Nazirlik son melumatdan önce yalnız 2011-ci ilde xarici borcları mebleği ile bağlı açıqlama yaymışdı. Bu ise o demekdir ki, ne 2012-ci, ne de 2013-cü ilde nazirlik xarici borclanma ile bağlı melumatları ictimaiyyete çatdırmayıb. Bu ise xarici borcların artım dinamikasını zamanında izlemeye imkan vermir".


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar