Ali mekteblerde bezi fenler leğv edilecek
04 Noyabr 2013 Bazar Ertəsi 14:01
Ali mekteblerde bezi fenler leğv edilecek. Bu ölkede 12 illik orta tehsil sisteminin tetbiqinden sonra mümkün olacaq.
Azerbaycanda 12 illik orta tehsil sisteminin tetbiqinden sonra ali mekteblerde I ve II kurslarda bir sıra ümumi fenler ixtisar edilecek.

Trend-in melumatına göre, Azerbaycanın tehsil naziri Mikayıl Cabbarov jurnalistlere bildirib ki, 12 illik tehsil dünyanın aparıcı tehsil sistemine malik olan ölkelerinde tetbiq edilir. Bu sistemin hazırkı tehsil sisteminden esas ferqi mecburi tehsilalma müddetinin 10 il olmasıdır.

Öz tehsilini ali tehsil sisteminde davam etdirmek isteyen şagirdlere son 2 ilde müeyyen fenlerin derinden öyredilmesi planlaşdırılır. Ancaq bu islahat yalnız orta tehsil sistemine deyil, ali tehsil sistemine de tesir gösterecek: "Bele ki, eger hazırda ali tehsil sisteminde I ve II kurslarda bir sıra ümumi fenler keçilirse, 12 illik tehsil sisteminin tetbiqinden sonra I ve II kurslarda hemin ümumi fenlerin ixtisarı nezerde tutulacaq. Bu da telebelere ali tehsil müddetinde mehz öz seçdiyi ixtisaslara daha deqiq yiyelenmek imkanı verecek".

M.Cabbarov bildirib ki, 12 illik tehsil sisteminin tetbiqi vaxtı ölke Prezidenti İlham eliyevin bu il oktyabrın 24-de imzaladığı "Azerbaycan Respublikasında tehsilin inkişafı üzre Dövlet Strategiyası" ile elaqedar Fealiyyet Planında öz eksini tapacaq: "Bu, bir neferin qerarı olmamalıdır. Bu sisteme düşünülmüş şekilde, mütexessislerin iştirakı ile, dünya ölkelerinin tecrübelerine, real imkanlarımıza, hedeflerimize nezer salmaqla keçilecek".

Nazir 12 illik tehsil sistemine bütün ölke üzre birdefelik, yaxud tedricen keçilib-keçilmeyeceyi barede hele fikir söyleye bilmeyeceyini de qeyd edib: "Men her zaman ona üstünlük verirem ki, her bir yenilik evvelce mehdud çerçivede tetbiq olunsun, neticeleri öyrenilsin. Ondan sonra yenilik müvafiq düzelişler edildikden sonra geniş miqyasda tetbiqi oluna biler".


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar