Bizdə depressiyalıq bir veziyyet yoxdur
01 Dekabr 2013 Bazar 17:50
ADP sedri Azerbaycanın Gömrük İttifaqı ile Avropa Birliyi arasında seçim imkanlarını deyerlendirdi.
Azerbaycan Demokrat Partiyasının sedri Serdar Celaloğlunun ANS PRESS-e müsahibesi

-Prezident seçkilerinden sonra müxalifet düşergesindeki veziyyeti nece qiymetlendirerdiz?

- Hadiselere müxtelif baxışlar olur. Kimisi fantastik fikirleşir, kimise reallığı qebul edir. Seçki real bir prossesdir. Reallıqla gözlentiler arasında çox ferq olmamalıdır. Dediyim bu ferq çox olanda insanlar depressya düşür. Kimlerdeki bu ferq olmur, onlar normal siyasi fealiyyeti davam etdirir. Yeni seçkiden sonra müxalifet düşergesini 2 qrupa ayırmaq olar. Birinci qrup- Milli Şura ve etrafındakılarır. Onlar depressiyadadır. Onların fantastik gözlentileri vardı. Bele hesab edirdiler ki, Milli Şura fantastik deyişikliklere nail ola biler. Seşkiden sonra bu düşergede narazılıqlar, qarşıdurmalar yarandı.

Biz ise dünyada ve ölkede baş verenleri ciddi tehlil edib, fealiyyet gösteririk. Seçkilerden evvel ölkede ciddi deyişikliklerin olmayacağı qenaetine gelmişdik. Seçkilerin neticeleri qenaetimizle üst-üste düşdüyünden hazırda bizde depressiyalıq bir veziyyet yoxdur.

-Sizce Rüstem İbrahimbeyovun Milli Şuranın sedrliyinden istefa vermesi bu qurumun fealiyyetine nece tesir gösterecek?

-Seçkilerden evvel Rüstem İbrahimbeyovun Azerbayacana qayıda bilmemesi Milli Şura ve özü üçün onun sedrlikde qalmasının ehemiyyetini azaltmışdı. Faktiki olaraq Milli Şuraya başqa adamlar rehberlik edirdi. Rüstem İbrahimbeyovun rehberliyi formal xarakter daşıyırdı. Seçkiden sonra bu formallıq aradan qaldırıldı. Yeni Rüstem İbrahimbeyovun sedrliyinden istefası Milli Şuranın seçkilerden evvelki ve sonrakı fealiyyetine heç bir tesiri olmayacaq. Çünki, seçkilerden evvel Milli Şuranın fealiyyetine Rüstem İbrahimbeyovun heç bir aidiyyatı yox idi.

- Seçkiden sonra partiya sedrliyinden istefa verdiyinizi açıqladınız ve bu istefanız qebul olunmadı. ADP-nin bundan sonrakı fealiyyetini nece qurnağı planlaşdırırsınız?

- Biz reallıqları qebul eleyen qüvveyik. Hesab edirik ki, Azerbaycanda seçki yolu ile deyişikliye nail olmaq mümkün deyil. İnqilibi yolla da deyişiklere getmek olmaz. Yegane yol tedrici deyişiklere nail olmaqdır.

İstefa vermeyim seçkilerin formal neticeleri ile bağlı idi. Partiyanın İdare Heyeti bele qerara geldi ki, bu neticelere göre istefa vermek doğru deyil. Çünki faktiki neticeler ferqli idi. Seçkilerin faktiki neticesine göre, en pis halda 3-cü ve dördüncü yerde olmuşuq. elimizde yüzlerle protokol var. Naxçıvan Muxtar Respublikasının dairelerindeki neticelere göre, üçüncü yerdeyem. Bezi dairelerde ve menteqlerde ikinci yerdeyem. Bu ise seçkiden evvel bir partiya olaraq qarşımıza qoyduğumuz real bir meqsed idi. Fikirleşirdik ki, Milli Şuraya 10 partiya ve yüzlerle ictimai teşkilat daxildir. Arxalarında müeyyen xarici qüvvelerde dayanır. Tebii ki, biz onlar qeder ses toplaya bilmerik. Hökümetin namizedinin elinde inzibati resurslar var idi. Bizim resursları min defelerle üsteleyirdi. Biz ancaq 3-cü ve dördüncü yeri real hesab edirdik. Seçkilerin faktiki neticeleri de bunu gösterir. Bunları nezere alıb, istefa vermek qerarımı deyişdik.

- Ukraynada Yanukoviç hökümetinin Avropa İttifaqı ile assosasiya sazişini imzalamaması ölkede kütlevi nümayişlerle müşayiet olunur. Sizce Ukraynada baş verenler hansı mecrada inkişaf edecek?

- SSRİ dağıldıqdan sonra postsovet mekanında status-kvonu saxlamaq üçün tarazlaşdırılmış siyaset heyata keçirilirdi. Yeni istisadi cehetden Qerble, siyasi elaqeler baxımından Rusiya ile yaxın olurdular. Rusiya keçmiş SSRİ ölkelerini yeniden bir araya getirmek isteyir. Avropa ise postsovet ölkelerini tedricen demokratiya istiqametinde inteqrasiya etmekle Rusiyadan uzaqlaşdırmaq siyasetini aparır. Bu da tarazlaşdırılmış siyasetini deyişilmesini teleb edir.
Ukraynada veziyyet beledir ki, xalq Avropa Birliyini teleb edir. Hakimiyyetde ise Rusiya meylli adamlardır. Düşünmürem ki, Viktor Yanukoviç Ukraynanı Gömrük İttifaqına daxil ede bilecek. Çünki, Ukrayna xalqı siyasi fealdır. Qerbi Ukraynanın çox hissesi SSRİ-ye 1939-cü ilde ilhaq olunub. Hemin vaxta vaxta qeder benderler müsteqil hakimiyyet qurmuşdular. Bu sebebden Ukraynada azadlıq ruhu kifayet qeder yüksekdir. Xalq özünü Avropada görür. Doğrudanda Ukrayna Avropanın bir hissesidir. Ukrayna xalqı gec-tez Avropaya inteqrasiya olumağa nail olacaq. Sadece indiki siyasi hakimiyyet buna mane olur. eger Ukraynada hakimiyyet xalqla razılaşmasa, hakimiyyetden gedecek.
Rusiyanın meqsedi aydındır. Bildiyiniz kimi SSRİ-de iqtisadi birlik formasında yaranmışdı. Ruslar indi SSRİ-ni Avrasiaya İttifaqı adı altında birleşdirmek isteyir. Gömrük İttifaqı vasitesi ile ölkeleri iqtisadi cehetden asılı eleyib, daha sonra siyasi müstemlekeye çevirmek isteyir. Ona göre, müsteqil olmaq isteyen heç bir xalq Gömrük İttifaqına daxil olmaq istemez. Çünki, Gömrük itifaqı ölkelerin iqtisadi müsteqiiliyinin mehdudlaşdırılmasının başlanğıcıdır.

-Azerbaycan Avropa İttifaqı ile Rusiya arasında seçimini hele konkterleşdirmeyib. Azerbaycan hakimiyyetinin mövqeyini nece qiymetlendirirsiniz?

-Azerbaycan Gömrük İttifaqına daxil ola bilmez. Bunu bir neçe sebebi var. Birinci odur ki, Azerbaycan neheng transnasional layihelere qoşulubdur. Bu layiheler Azerbaycan üçün istenilen addımı atmağa imkan vermir. Buna göre, Azerbaycan Gömrük İttifaqına daxil olmamaq üçün mümkün qeder müqavimet gösterecek. Tebii ki, xalq da Gömrük ittifaqına daxil olmağa razı ola bilmez.

-Azerabaycanla Avropa İttifaqı arasında viza rejimin sadeleşdirilmesi ile baölı saziş imzalandı. Sizce bu Azerbaycan üçün Avropanın qapılarının açılması demekdir?

- Yox ele hesab etmirem ki, bu Azerbaycan üçün Avropa qapılarının açılması demekdir. Her halda Avropa qapılarının Azerbaycan üçün bağlanmaması üçün atılan bir addımdır. İmzalanan bir neçe senedin imzalanması Azerbaycanın Avropa İttifaqı meselesinde gözleme mövqeyini eks etdirir.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar