Pensiya sahesinde yenilik olub
11 Avqust 2014 Bazar Ertəsi 10:40
Dövlet Sosial Müdafie Fondunun sedri pensiya vesaitlerinden danışıb.
"Qeyri-dövlet pensiya teminatının ve sığorta-pensiya sisteminde yığım komponentinin tetbiqi pensiya vesaitlerinin maliyye bazarına celb olunması ve investisiyalara yöneldilmesini aktuallaşdırır".

ANS PRESS-in melumatına göre, bu barede Dövlet Sosial Müdafie Fondunun (DSMF) sedri Elman Mehdiyev melumat verib.

E.Mehdiyev bildirib ki, qeyd edilen sahenin formalaşdırılması ve inkişaf etdirilmesinde yerleşdirilen vesaitlerin qorunması, investisiya portfelinin strukturunun etibarlılıq, gelirlilik, diversifikasiya, likvidlik ve diger vacib amiller esasında müeyyen edilmesi, peşekar idareetme sisteminin, habele melumat açıqlığının ve şeffaflığın temin edilmesi ve sair bu kimi başlıca prinsiplerin esas götürülmesi zeruridir.

DSMF sedri hemçinin diqqete çatdırıb ki, beynelxalq praktikaya esasen pensiya vesaitlerinin yerleşdirilmesi ile bağlı investisiya siyaseti müeyyenleşdirilerken bir sıra mühüm ehemiyyet kesb eden amillerin mümkün tesiri diqqetle öyrenilmelidir. Bele ki, bir terefden pensiya sistemlerinin öz iştirakçılarını gelecekde yüksek pensiya geliri ile temin etmek meqsedi daha aktiv investisiya fealiyyetini stimullaşdırır. Diger terefden ise pensiya vesaitlerinin qorunmasının temin edilmesi vesaitlerin yerleşdirilmesi üzre müxtelif mehdudiyyetlerin tetbiqini, ehtiyatlılıq prinsipine emel olunmasını zeruri edir.

Sedr qeyd edilen meselelerin adekvat helli üçün balanslaşdırılmış investisiya siyasetinin müeyyen olunması, habele risklerin idare edilmesi üzre effektiv sistem ve prosedurların işlenmesinin vacib olduğunu vurğulayıb. Elman Mehdiyev qeyd edib ki, bütün bunların hazırda fealiyyet gösteren DSMF ve Avropa İttifaqının birge layihesi çerçivesinde beynelxalq ekspertler terefinden araşdırılması nezerde tutulur.


DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar