550 min insan ebolaya yoluxacaq
20 Sentyabr 2014 Şənbə 10:23
Ölümcül virus olan Ebolanın qurbanları 2,6 min nefere çatıb, epidemiyadan hazırda eziyyet çekenler ise 5,3 min insandır.
Ümumdünya Sehiyye Teşkilatı (ÜST) bundan evvel xeber yaymışdı ki, ölümcül virus olan Ebolanın qurbanları 2,6 min nefere çatıb, epidemiyadan hazırda eziyyet çekenler ise 5,3 min insandır.

ANS PRESS-in melumatına göre, teşkilatın son melumatı ise sözün esl menasında heyecanvericidir. Bele ki, ÜST-den bildiririler ki, en pis ehtimalla hemorraqik yoluxma olan Ebolanın yayılma seviyyesi hazırki, reqemden 100 defe artıq ola biler ve 4 ay erzinde 2015-ci ilin yanvar ayına 550 min insana yoluxa biler.

Xeber verilir ki, teşkilatın bu reqemleri elan edecek teqdimatı gelen hefte ictimaiyyete çatdırılacaq. Teqdimatda qeyd edilecek ki, ölümcül virusun yayılmasının hazırki miqyasının qarşısının alınması yönünde heç bir iş görülmese yalnız 6 ay erzinde virusa yoluxanların sayı yüz minlere çatacaq.

Hazırda BST virusun qarşısının alınması yönünde mümkün ssenarilerin hazırlanması üzre işler görür deye teşkilatın nümayendesi qeyd edib.

Xatırladaq ki, bu çerşenbe günü ABŞ prezidenti Barak Obama tesdiq edib ki, Ebola virusunun yoluxması nezaretden çıxıb ve yoluxanların sayı ise on minlere qeder çoxala biler. Bundan evvel ise xeber verilmişdi ki, ABŞ Ebola virusu ile mübarize qisminde Afrikaya 3 mine yaxın esger gönderir. Daha sonra cüme axşamı günü Ümumdünya Sehiyye Teşkilatı (ÜST) Ebola virusundan ölüen ve yoluxma barede yeni melumatları derc edib. Melumatda deyilir ki, ilin evvelindenden etibaren en azı 2 622 nefer bu xestelikden heyatını itirib ve artıq 5 335 nefer Qerbi Afrikada bu virusa yoluxub.

ÜST qeyd edir ki, epidemiyanın esas merkezi Qvineya, Syerra-Leon, Liberiya, Nigeriya ve Seneqal kimi afrika ölkelerindedir ve onun tenezzüle uğraması barede heç bir elamet yoxdur.

Qeyd edek ki, Ebola virusu Ümumdünya Sehiyye Teşkilatı (ÜST) terefinden “beşer tarixinin en qeddar virus xesteliyi” adını alıb. Bu virusun 5 müxtelif tipleri var ve yoluxanların heyatda qalma şansı 25 faizden 90 faizedek deyişir. Ebola virusuna qarşı hele ki, heç bir tesdiq edilmiş peyvend növü mövcud deyil.

İnfeksiyaya yoluxmanın ilk elametleri beden heraretinin qefil yükselmesi, ezele ağrıları, ümumi halsızlıq, başağrısı ve boğaz iltihabıdır. Növbeti merhelede xestede qusma, ishal, bedende sepki, böyrek nasazlığı ve qara ciyer fealiyyetinde problemler müşahide olunur. Bezi hallarda xestede daxili ve xarici qanaxmalar baş vere biler. Hele ki, bu infeksiyanın qarşısını ala bilecek heç bir müalice ve vaksin yoxdur.

Hazırda bir neçe vaksin üzerinde tedqiqat işleri görülse de hele ki, heç biri deqiq müalice üçün tesdiqini tapmayıb.

Xesteliyin kritik merhelesini yaşayan xesteler intensiv nezaret altında saxlanılır. Süretle maye itiren xestelerin orqanizmine elektrolit ve damardaxili injeksiya yolu ile maye daxil edilir. ABŞ derman şirketi terefinden inkişaf etdirilen “Zmapp” vaksinleri artıq qerbi Afrikaya gönderilib. Şirket bildirib ki, dermanlardan istifade pulsuzdur.

Qeyd edek ki, ÜST her hansı bir müalice üsulu sübut olunmayan ve peyvendi olmayan Ebola epidemiyasıyla mübarize üçün fövqelade veziyyet elan edib.

Hazırda yoluxmada ölüm seviyyesi 53% qiymetlendirilir ve buna qarşı effekti vaksin heleki, mövcud deyil.

Qeyd edek ki, BST xesteliyin qarşısının alınması üçün eksperimental dermanlardan istifadeye icaze verib.

DOSTLARINLA PAYLAŞ:

oyunlar